Elevii Liceului Teoretic “Petru Maior” prezenţi la turneul “Regele Şahului”

Ocna Mureş a găzduit în data de 24 ianuarie 2019 un eveniment deosebit : turneul “Regele Şahului”. Această competiţie a fost organizată de Asociaţia Judeţeană de Şah Alba în parteneriat cu Primăria Ocna Mureş, Clubul Copiilor Ocna Mureş şi Casa de Cultură “Ion Sângereanu” Ocna Mureş. 

Şahul este un joc util şi onest, indispensabil în educarea celor tineri”, afirma Simon Bolivar. De aceea, pe lângă activităţile didactice obişnuite, elevilor Liceului Teoreticli se oferă posibilitatea de a învăţa şi juca şah. În fiecare săptămâna, domnul profesor Oprea Ioan Florin este prezent la Clubul de şah, care se desfăşoară la Centrul de Documentare şi Informare şi îi ajută pe elevii să dezlegele enigmele şahului.

Elevii Liceului Teoretic “Petru Maior” care au participat la turneu sunt următorii:

 • Călin Oana (cls. a II-a)
 • Tifan Hadasa (cls. a II-a)
 • Iriza Nicolae (cls. a IV-a)
 • Buna Darius (cls. a V-a A)
 • Roşca Sarah (cls. a V-a A)
 • Trifan Erik  (cls. a V-a A)
 • Merluşcă Robert (cls. a VII-a A)
 • Niculiţă Ionuţ cls. a VII-a A)
 • Varga Alin (cls. a VII-a A)
 • Cristea Lucian Andrei (cls. a VIII-a B)
 • Voina Novi (cls. a VIII-a A)
 • Capaş Andrei (cls. a IX-a C)
 • Dani Maria (cls. a X-a B)
 • Grozav Vlad (cls. a X-a B)
 • Niculiţă Alexandru (cls. a XII-a C)