Cine are carte, are parte…de recompense!

Acest proverb s-a dovedit a fi cât se poate de adevărat în cazul elevei  Mirea Anda, elevă în clasa a XI-a la Liceul Teoretic “Petru Maior” Ocna Mureș.

La sfârșitul anului școlar 2016-2017, Anda a primit titlu de “Cel  mai fidel cititor” al bibliotecii. Pe lângă diplomă, ea a primit un premiu special: o săptămâna în stațiunea Muntele Băișorii. Premiul a fost oferit de Vasile Cipcigan, alpinist și salvamontist la Salvamont Cluj.     În această săptămână, Anda se află la Băișoara și se bucură de vacanță și de zăpadă.  Totul îi este asigurat: cazare, masă, echipament și cursuri de ski.

Într-adevăr, cine are carte, are parte și de recompense! Mai mult decât orice recompensă materială, “cărţile îţi deschid şi lărgesc mintea, şi te fac mai puternic decât orice altceva”(W. Feather).