Bacalaureat 2012 in cifre

Anul acesta un singur elev a obtinut nota maxima la examenul de bacalaureat. Este vorba de Ina Todoran de la Colegiului Național „Inochentie Micu Clain” din Blaj. Avand in vedere ca cea mai mare parte a timpului il dedica muzicii populare, fiind una dintre cele mai valoroase tinere interprete de folclor din tara, performanta ei este cu atat mai meritorie.

Promovabilitate 100% s-a inregistrat la Liceul Privat „Sf. Iosif” din Alba Iulia, liceu cu predare in limba germana, toti cei 9 absolventi inscrisi promovand examenul.

Promovabilitate 0% s-a inregistrat la Grupul Şcolar Agromontan Albac, niciunul din cei 23 de absolventi nereusind sa promoveze. Din pacate acest rezultat negativ este reeditarea contraperformantei de anul trecut, cand toti cei 39 de absolventi au fost declarati respinsi.

Iata si primele 10 licee ale judetului, ordonate in ordine descrescatoare procentului de promovabilitate:

Liceul Privat „Sf. Iosif” din Alba Iulia – 100%

Colegiul Militar „Mihai Viteazul” – 98,88%

Colegiul “Horea, Closca si Crisan” – 95,16%

Liceul Teoretic “Petru Maior” Ocna Mures – 85%

Colegiul “Inochentie Micu Clain” Blaj – 85%

Liceul de Muzică si Arte Plastice Alba Iulia – 83%

Colegiul Naţional “Lucian Blaga” Sebes – 80%

Seminarul Teologic Liceal Ortodox “Mitropolit Simion Stefan” Alba Iulia – 80%

Colegiul Naţional “Avram Iancu” Cimpeni – 79.46%

Colegiul „David Prodan” – 77%